Ks. dr Piotr Górecki

Ks. dr Piotr Górecki (ur. w 1975 r.). Święcenia kapłańskie przyjął w 2001 r. Jest kapłanem diecezji gliwickiej. W latach 2003–2007 odbył studia z historii Kościoła i archiwistyki na Wydziale Teologii i Wydziale Humanistycznym KUL. Pracę doktorską (Archiprezbiterat toszecki w latach 1618–1740) napisał pod kierunkiem ks. prof. Anzelma Weissa i obronił w czerwcu 2007 r. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Historii Kościoła i Patrologii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Pełni ponadto obowiązki kierownika Archiwum Diecezjalnego w Gliwicach. W badaniach naukowych podejmuje tematy dotyczące dziejów Kościoła katolickiego na Śląsku w okresie nowożytnym i najnowszym. Wiele publikacji poświęconych jest wzmożonej aktywności duszpasterskiej i stowarzyszeniowej w okresie przekształceń industrialnych na Górnym Śląsku. Dotychczasowy dorobek to 12 prac zwartych, 23 artykuły naukowe, 3 recenzje, kilkanaście biogramów oraz 45 artykułów popularnonaukowych.